Полювання на "Синіх китів": 7 порад батькам як вберегти своїх дітей від участі у небезпечних для життя іграх

Паніка навколо небезпечних ігор в соцмережах, де підлітків штовхають до самогубства, наростає з кожним днем. Нещодавно поліції вдалося врятувати від суїциду двох школярок з Києва, які збиралися зістрибнути з даху багатоповерхівки, виконуючи останнє завдання гри "Синій кіт".

Нагадаємо, суть ігор в тому, що підліток вступає в певні групи в соцмережах і виконує по команді куратора кілька завдань. Завдання різні і майже завжди пов'язані з каліцтвами або небезпекою – вирізати лезом на руці малюнок, пробігти перед потягом, що мчить, зайти вночі у закинуте приміщення і т. д. Весь процес знімається на відео (потім злочинці продають ці записи тематичних порталів). Фінальний наказ – убити себе. Часто, якщо дитина відмовляється, злочинці обчислюють IP-адреса учасника і кажуть йому, що за цю боягузтво доведеться відповісти його рідним.

Назви ігор (їх набагато більше, ці найпопулярніші):

"Синій кіт"

"Кити пливуть вгору"

"Розбуди мене о 4:20"

f57 або f58

"Тихий дім"

"Ріна"

"Няпока"

"Море китів"

"50 днів до мого..."

Хештегі: #f53 #f57 #f58 #d28 #морекитов #тихийдом #хочувигру #млечныйпуть

ЯК ПОВОДИТИСЯ БАТЬКАМ?

  • Поставте дитині нейтральне питання – мовляв, чув/-а, що зараз популярна якась гра "Синій кіт". І послухайте, що дитина вам розповість. Якщо вона нічого про неї не знає – добре (тут головне не вдаватися у подробиці, щоб не розбудити в ній цікавість). Якщо знає, уважно слухайте розповідь. Якщо в ній повно подробиць і деталей, про які не пишуть у мережі, то є ризик, що ваша дитина вже в грі. Також має насторожити, якщо син чи дочка ведуть розповідь ніби про подружку, яка бере участь у грі – цілком й ймовірно, що дитина бреше і грає сама.
  • Немає сенсу говорити, що такі ігри небезпечні – на підлітків це вже не діє. Набагато ефективніше сказати, що ними маніпулюють. Для них буде одкровенням, що людина, яка загрожує їх рідним, швидше за все, хвора та живе в іншому місті чи навіть країні. І його завдання – не вбити батьків, а змусити дитину виконати його волю. Дітей таке дуже протвережує! Розкажіть їм, що на маніпуляції "ведуться" всі – скільки дорослих несуть всі свої заощадження шахраям, які телефонують їм серед ночі і кажуть, що їх близькі потрапили в біду! Покажіть дитині, що всі вразливі – для неї дуже важливо почути це від авторитетного дорослого.
  • Завдання вашої розмови – навчити підлітка мислити критично і запитувати себе про цілі того чи іншого вчинку, обдумувати все, що з ним відбувається.
  • Багато батьків у паніці вирішують встановити тотальний контроль над дитиною – забрати телефон, закрити у будинку і т. д. В цьому теж немає сенсу – у XXI столітті підліток, якщо захоче, завжди знайде гаджет і доступ до мережі. Чим більше його обмежувати – тим більше способів обійти заборони буде знаходитися. Ваше завдання – не контролювати, а надати підтримку, щоб дитина прийшла до вас з проблемою, а не приховувала її до останнього.
  • Зараз як ніколи важливий емоційний зв'язок з дитиною. Більше обіймайте дитя, розповідайте, що у його віці теж помилялися, встрявали в якісь небезпеки, і вам допоміг хтось із дорослих. Дитині важливо розуміти, що навіть його "ідеальні" батьки теж оступалися, і це нормально, так само як і нормально просити допомоги в інших. Якщо розумієте, що зараз дитина вас не сприймає, попросіть його поговорити з тим із дорослих, кому вона довіряє – шкільним психологом, родичем і т. д.
  • Навіть якщо ви впевнені, що у вашій родині все добре, зайва пильність не завадить. Подібні ігри – той випадок, коли вторгнення в приватне життя сина чи доньки виправдані. Переглядайте їх телефони та сторінки у соцмережах – але тільки так, щоб дитина не дізналася про це!
  • Якщо розумієте, що дитина таки в грі, Боже вас борони його лаяти. Проявіть інші емоції – заплачте, покажіть, як сильно ви засмучені і як за неї хвилюєтеся. Обов'язково підключайте тата – в такій ситуації чоловіче слово сильніше "маминого". У розмові з дочкою батькові треба знайти, за що її похвалити, а з хлопчиками краще говорити в дусі "Давай поговоримо як чоловік з чоловіком, що ми (ми!) можемо зробити в цій ситуації". Якщо тата немає, попросіть поговорити того, кому дитина довіряє – дядька, чоловіка сестри і т. д.

А також фахівці радять батькам:

– приділяти більше уваги психологічному стану дитини;

– перевіряти шкіряні покриви дитини на наявність пошкоджень. У разі їх виявлення – з’ясовувати обставини, за яких вони з’явилися. Особливу увагу слід звертати на пошкодження різного родуу формі кита;

– перевіряти облікові записи (акаунти) дитини в соціальних мережах та групи, до яких входитьакаунт. Перевіряти вміст спілкування у приватних чатах;

– звертати увагу на коло спілкування дитини;

– намагатися зайняти вільний час дитини спортивними або культурними секціями;

- обов’язково контролювати те, якіфото -тавідеофайлизнаходяться вгаджетахдитини;

– встановлювати функцію «батьківський контроль» на всіхгаджетахдитини.

Департаментом кіберполіції Національної поліції України була виявлена одна з таких групhttps://vk.com/blueskitea. До неї входили 209 користувачів з України. При цьому слід наголосити, що такі групи щодня блокуються адміністрацією соціальних мереж за зверненнями правоохоронних органів або їх користувачів.

Тому, при виявленні таких груп самостійно, просимо негайно повідомляти до кіберполіції (https://www.cybercrime.gov.ua– цілодобово), телефон гарячої лінії(044) 374-37-21(з 8:45 до 19:30 в робочі дні) або звертатися до адміністраціїсоцмережі, у якій було виявлено групу.

Соціальний педагог школи С.В.Чачина

Кiлькiсть переглядiв: 267

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.